JAK PRAWIDŁOWO DOBRAĆ OKULARY KOREKCYJNE?

Okulary korekcyjne już dawno przestały pełnić funkcję wyłącznie użytkową, a stały się elementem budowania własnego wizerunku, podobnie jak strój, buty, zegarek czy torebka. Wraz ze wzrostem dostępności wzorów, kształtów i kolorów oprawek, każdy dostał możliwość kreowania swojego image’u w dowolny sposób, a noszenie okularów przestało być wyłącznie wymogiem zdrowotnym.Czy ktoś dziś wyobraża sobie Johna Lennona bez jego słynnych „lennonek”? A Yves Saint Laurent bez jego czarnych, grubych oprawek? Ty też możesz w pełni zindywidualizować swoje okulary tak, by nie tylko korygowały wadę wzroku, ale stanowiły również doskonały dodatek każdego dnia.

PODRÓŻ ZACZYNA SIĘ OD PIERWSZEGO KROKU

W tym wypadku jest nim wizyta u specjalisty i profesjonalnebadanie wzroku. Takie badania powinno wykonywać się regularnie – raz na rok – nie tylko po to by określić czy potrzebujesz nowych okularów, ale również ze względu na to, że specjalista może rozpoznać początki zaburzeń widzenia już na jego wczesnym etapie. Tryb życia jaki prowadzimy, ilość czasu spędzanego przed ekranem komputera, smartfona czy telewizora, a także wiek i choroby ogólnemogą mieć duży wpływ na nasz układ wzrokowy.
JAKIE OKULARY WYBRAĆ?
W zależności od zdiagnozowanej wady, czy też trybu życia jaki prowadzimy, wybierając odpowiednie dla nas okulary warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach:
– dalekowzroczność – jeśli zdiagnozowano u Ciebie tę wadę będziesz potrzebować jednoogniskowych szkieł dodatnich, których cechą charakterystyczną jest to, że są wypukłe. Przy większej wadzie mogą powiększać optycznie oczy, warto więc wybierać asferycznesoczewki organiczne, które będą cienkie i bardziej płaskie. Natomiast przy wyborze oprawek kieruj się wówczas tym, by były one jak najbliżej twarzy, co zredukuje efekt powiększania oczu.
– krótkowzroczność – przy tej wadzie wzroku będziesz potrzebować jednoogniskowych szkieł ujemnych, które w odróżnieniu od tych dla dalekowidzów mają małą grubość w centrum i większą grubość na brzegach. Przy większych wadach takie szkła mogą wizualnie pomniejszać oczy dlatego warto rozważyć wybór soczewek organicznych o wyższym indeksie.
– prezbiopia – jeśli łapiesz się na tym, że coraz trudniej czyta Ci się książkę, albo wiadomość na telefonie i zbliżasz się do 40tki, prawdopodobnie masz właśnie pierwsze objawy starczowzroczności. Przy tej wadzie wzroku doskonale sprawdzą się okulary progresywne, dzięki którym będziesz widzieć doskonale na każdą odległość bez konieczności zdejmowania okularów. Ten najbardziej zaawansowany technologicznie produkt składa się z trzech stref widzenia: za wyraźne widzenie z daleka odpowiada górna część, za bliskie odległości – dolna, z kolei środek sprawdza się w pośrednich dystansach, czyli np. podczas pracy na komputerze.
– astygmatyzm – to powszechna wada wzroku, która powoduje rozmycie obrazu a w rezultacie niewyraźne i nieostre widzenie. Astygmatyzm często towarzyszy krótkowzroczności lub dalekowzroczności. Aby skorygować tę wadę potrzebne są soczewki cylindryczne, które mogą być zarówno jednoogniskowe, relaksacyjne, biurowe, dwuogniskowe jak i progresywne.
– podczas prowadzenia pojazdów po zmroku percepcja wzrokowa ulega pogorszeniu, co sprawia, że możemy odczuwać dyskomfort, stres spowodowany oślepiającymi światłami, a co za tym idzie, szybciej się męczyć. Warto rozważyć zakup szkieł, które zapewnią nam lepsze widzenie w dali i wyeliminują nieostrości i efekt olśnienia.
– kiedy często korzystasz z komputera, telefonu lub tabletu możesz po kilkugodzinnej pracy z tymi urządzeniami zauważyć objawy Cyfrowego Zmęczenia Wzroku. Aby je wyeliminować warto skorzystać z zalet okularów relaksacyjnych, dodatkowo chroniąc wzrok przed niekorzystnym wpływem światła niebieskiego.

KREUJ SIEBIE W PEŁNI

Rozwój mediów społecznościowych sprawił, że kreowanie własnego wizerunku nabrało zupełnie nowego wymiaru. Publikowane przez nas zdjęcia wychodzą często poza najbliższy krąg znajomych, dlatego też większą uwagę warto poświęcić takiemu doborowi oprawek, który uwydatni to, co dla naszego wizerunku najlepsze.Idealnie dobrane okulary to takie, które podkreślają atuty naszej twarzy i wydobywają jej naturalnepiękno. Zatem poza wyglądem samych oprawek, dobrze jest wziąć pod uwagę następujące parametry:
– proporcje i wielkość oprawek – dobrze by odpowiadały gabarytom naszej twarzy i tworzyły z nią spójną kompozycję. Osoby o szerokiej twarzy nie powinny sięgać po małe i wąskie oprawki, takie bowiem optycznie jeszcze bardziej ją poszerzą. W przypadku osób o wąskiej twarzy niewskazane są zbyt duże oprawki, które sprawią, że będzie wyglądać na węższą niż w rzeczywistości.
– kształt oprawek powinien być skontrastowany z kształtem twarzy – do twarzy okrągłej warto dobrać takie modele, które wyostrzą nieco jej kontur. Z kolei na twarzy o podłużnym kształcie najlepiej sprawdzą się oprawki o zaokrąglonym, owalnym kształcie.
– kolor oprawek powinien być dopasowany do oprawy oczu lub koloru włosów – w przeciwnym razie będą bardzo charakterystycznym akcentem ingerującym mocno w wygląd naszej twarzy.Chyba, że to jest właśnie naszym zamiarem.
– rodzajem oprawek możemy też korygować ewentualne dysproporcje nosa – zadarty, wydłuży się dzięki wysoko umieszczonemu mostkowi, duży, zmniejszymy optycznie dzięki wąskiemu lub jasnemu mostkowi, z kolei właściciele długiego nosa mogą dokonać optycznej korekcji dzięki niżej umieszczonemu mostkowi.
Niezależnie od powyższych teorii, ostatecznie najważniejszym parametrem przy doborze powinno być nasze własne samopoczucie i pomysł jaki mamy na siebie.

Rozbudowana oferta firmy Seiko zapewnia użytkownikom okularów możliwość doboru produktu, który usatysfakcjonuje również tych najbardziej wymagających klientów. Niezależnie jednak od wspomnianych wcześniej teorii, ostatecznie najważniejszym parametrem podczas podejmowaniu decyzji powinno być nasze własne samopoczucie i pomysł jaki mamy na siebie.