Jak odzyskać sprawność po urazie kończyny?

Wszyscy zapominamy o tym, jak ważna jest nasza sprawność, dopóki jej czasowo nie utracimy. Niewielkie wypadki i urazy zdarzają się osobom w każdym wieku. Im jesteśmy starsi, tym dłużej goją się rany i tym samym – dłużej trwa rekonwalescencja. Bardzo ważne jest, aby po złamaniu, skręceniu, czy zwichnięciu kończyny jak najszybciej rozpocząć rehabilitację. Ortopedzi odradzają oczekiwanie, jak robiło się to kiedyś, wiedząc, że tylko uruchomienie kończyny może przynieść oczekiwane rezultaty. Do kogo udać się po pomoc w procesie rehabilitacji? Z pewnością każdy lekarz wystawi skierowanie, jednak wiele osób decyduje się na skorzystanie z prywatnych usług fizjoterapeuty, ponieważ nie tracą czasu na oczekiwanie w kolejce.

Profesjonalna pomoc fizjoterapeuty

Dobry specjalista doskonale wie, w jaki sposób należy ćwiczyć, aby zadbać o kondycję wszystkich mięśni i stopniowo stymulować kończynę, ale jej nie przeciążyć. Dzięki odpowiednio dopasowanym indywidualnie ćwiczeniom, można stopniowo zwiększać poziom swojej sprawności i dojść do siebie. Bardzo często udaje się uniknąć zabiegu chirurgicznego, jednak istotne jest, aby ćwiczyć w sposób regularny. Tego typu terapia może być połączona na przykład z terapią laserem lub krioterapią, w zależności od rodzaju urazu. Zwykle powrót do zdrowia trwa do kilku miesięcy.

Sklep ortopedyczny i jego oferta

Jeśli uraz kończyny jest poważny, zazwyczaj lekarz zaleca noszenie stabilizatora czyli tak zwanej ortezy. Ważne, aby została ona odpowiednio dopasowana do potrzeb danej osoby i budowy jej ciała. Takie produkty są często refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, o co warto pytać lekarza. Sklep ortopedyczny to najlepsze miejsce do zakupu stabilizatora. Często lekarz jest w stanie szybko podpowiedzieć, do którego sklepu najlepiej się udać i jaki model ortezy zakupić. Na początku korzysta się z niej częściej, a z czasem pacjent uczy się chodzić bez ortezy i zakłada ją rzadziej. W ortezie najlepiej jest wychodzić z domu i pokonywać większe dystanse.