Jak poradzić sobie z chorobami psychosomatycznymi?

Wiele osób cierpi obecnie na choroby autoimmunologiczne, które polegają na atakowaniu organizmu przez samego siebie. Są to poważne schorzenia, których przyczyn nie znamy. Lekarze bardzo często dopatrują się w nich całkiem innego rodzaju problemów, a mianowicie psychicznych, z którymi organizm nie potrafi sobie poradzić. Bardzo często okazuje się bowiem, że zespół Hashimoto czyli przewlekłe zapalenie tarczycy wynika z ogromnego stresu, jaki ktoś przeżywa. Kiedy psychiatra stwierdza wreszcie, gdzie kryje się problem, udaje się taką chorobę wyleczyć, podczas gdy nie ma na nią leków i można jedynie przyjmować syntetyczne hormony.

Gdzie można się udać ze swoim problemem?

Wielu pacjentów przyznaje, że udaje się do swojego lekarza, ten wykonuje szereg badań i następnie rozkłada ręce. Często lekarze uważają wręcz, że pacjenci udają przed nimi różne objawy. Dopiero psychoterapia sprawia, że problemy stają się mniej uciążliwe. Najczęściej choroby psychosomatyczne powoduje właśnie silny stres, który jest przewlekły. Często osoby chorujące nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo są znerwicowane, dopóki nie zbada ich właśnie psychiatra z doświadczeniem.

Jak wygląda leczenie nerwicy?

Wiele zależy od konkretnego przypadku. Zwykle lekarze proponują terapię, w trakcie której można opowiedzieć o swoich problemach. Pacjentom bardzo pomaga to, że terapeuta ich nie ocenia. Bywa, że potrzebne są też leki. Najważniejsze jest jednak, aby stawić czoła problemom, które niszczą zdrowie całego organizmu.