Bezdech w nocy? Jak sobie z nim poradzić
Statystyki wskazują, że problem nocnych bezdechów dotyka od kilku do kilkunastu procent ludzi. Jest to zjawisko znacznie powszechniejsze niż może się wydawać, lecz tak naprawdę jego objawy wynikają z bardzo różnych źródeł. Przyczyną może być tu nadwaga, wpływ dymu tytoniowego, wrodzone wady powodujące wiotczenie języka i podniebienia, a nawet zaburzenia ośrodka oddechowego w mózgu. Przy tak nieoczywistym podłożu choroby, ciężko jest wybrać optymalny sposób leczenia. Jaka terapia okaże się w takim razie najskuteczniejsza?
Leczenie bezdechu – co polecają specjaliści?
Zawodowi lekarze zazwyczaj polecają jedną metodę leczenia takich dolegliwości – aparat do bezdechu. Jest to wyspecjalizowane urządzenie, którego głównym zadaniem jest regulacja ciśnienia panującego w naszym układzie oddechowym. Tak zwany CPAP posiada formę maski, która pokrywa nos, czasem także usta pacjenta, a mocowana jest go głowy przy pomocy specjalnego zapięcia. Konstrukcja ta ma zapewniać pełną wygodę użytkowania oraz komfort podczas snu, dzięki czemu szybko można się do niej przyzwyczaić.
Jak uzupełnić terapię aparatem CPAP?
Aby noszony przez nas aparat do bezdechu mógł funkcjonować w pełni wydajnie, warto jest uzupełnić terapię nim poprzez zmianę swojego trybu życia. Jeśli nasze problemy wynikają z otyłości, warto jest podjąć się zredukowania swojej wagi poprzez prawidłową dietę oraz ćwiczenia. Podobnych zmian w swoim trybie życia należy dokonać w przypadku nałogowego palenia, które ma katastrofalny wpływ na ludzki układ oddechowy. Leczenie nie ma sensu, jeśli nie przeciwdziałamy jednocześnie przyczynom choroby.