Co to są kleszcze stomatologiczne?
Codzienne praca stomatologa wiąże się z koniecznością wykonywania bardzo precyzyjnych prac przy zębach. Kleszcze stomatologiczne pozwalają na perfekcyjne manipulowanie narzędziem w jamie ustnej pacjenta, co prowadzi do minimalizowania ryzyka popełnienia błędu. Same kleszcze wykorzystywane są do zabiegów związanych z chirurgią stomatologiczną i raczej nie są wykorzystywane w standardowej pracy. Biorąc pod uwagę, że ich wykorzystanie sprowadza się do wykonywania bardzo precyzyjnych i trudnych zabiegów, podczas których łatwo o popełnienie błędu należy zwrócić uwagę na to, aby kleszcze były precyzyjnie dobrane pod kątem modelu, a także pod kątem jakości wykonania. Kleszcze wykorzystuje się do wyrywanie zębów i na tej podstawie są dzielone na poszczególne rodzaje.
Kleszcze stomatologiczne – rodzaje
Konkretne modele kleszczy stomatologicznych są podzielone ze względu na to, do wyrywania których zębów się je wykorzystuje. Są one skonturowane na bazie dźwigni dwustronnej. To dzięki dużej dźwigni, stomatolog jest w stanie wyrwać mocno osadzone zęby. Długa rękojeść pozwala na użycie bardzo dużej siły, która przykładana jest do zęba za pomocą specjalnie zaprojektowanego dziobu kleszczy. Modele proste wykorzystuje się do usuwania siekaczy oraz kłów, które usytuowane są z przodu jamy ustnej. Wersje esowate oraz modele z dodatkowym trzpieniem wykorzystuje się do usuwania zębów przedtrzonowych i trzonowych. Muszą być zaprojektowane w nieco inny sposób, ze względu na inne ustawienie zębów w jamie ustnej. Są także kleszcze bagnetowe, z których korzysta się podczas usuwania korzeni. Najbardziej zaawansowane wersje kleszczy do tak zwane dźwignie ekstrakcyjne, które wykorzystuję klin i są wykorzystywane do usuwania zębów mądrości.
Parametry techniczne kleszczy dentystycznych
Kleszcze wykorzystywane przez stomatologów muszą być wykonane z bardzo solidnego materiału, gdyż siła, jakiej trzeba użyć do wyrwania zęba, jest bardzo duża. Stalowe kleszcze muszą być także precyzyjnie wykonane, aby w czasie pracy cała konstrukcja dobrze trzymała się na zębie, a dentysta mógł precyzyjnie nimi manewrować.
Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://chirmed.pl/