Korzystanie z pomocy dermatologa

Pomoc wyspecjalizowanego dermatologa może być konieczna w wielu sytuacjach – szczególnie gdy mówimy o nietypowych schorzeniach dermatologicznych, z którymi nie jest w stanie sobie poradzić zwyczajny lekarz rodzinny. Dlatego tez warto zorientować się dokładnie, gdzie niedaleko nas przyjmuje dobry dermatolog, gdy pojawiały się jakiekolwiek problemy – np. z alergicznymi zapaleniami skóry, chorobami wenerycznymi lub np. nietypowymi zmianami skórnymi

Jak leczy dermatolog i jak wygląda diagnostyka?

Terapia dermatologiczna zależy bezpośrednio od tego, na co zdecyduje się konkretny lekarz. Podstawa wyboru metod terapeutycznych jest przede wszystkim kompleksowa diagnostyka, która obejmuje między innymi klasyczne badanie kliniczne, wideodermatoskopie, kapilaroskopie, trichoskopie oraz inne metody diagnostyki dermatologicznej. Niejednokrotnie kluczowym działaniem okazują się takie metody diagnostyczne, jak biopsja i badanie histopatologiczne wycinka skóry. Na tej podstawie dermatolog daje konkretną diagnozę oraz rozpoczyna ukierunkowane leczenie, stosując różnego rodzaju leki.

Jakie leki najczęściej stosuje dermatolog?

Dermatolodzy korzystają z różnego rodzaju leków – należy do nich zaliczyć między innymi niezwykle popularne glikokortykosteroidy, które są bardzo dobrym rozwiązaniem w zakresie wygaszania odpowiedzi zapalnej w obrębie skóry. Tego rodzaju metody terapeutyczne są bardzo skuteczne – szczególnie w szybkim wygaszaniu zmian skórnych. Nie można jednak stosować tych leków w przypadku schorzeń infekcyjnych skóry, bowiem tego rodzaju preparaty osłabiają odporność i mogą nasilać zakażenie.