O leczeniu dzieci i działaniach profilaktycznych

O leczeniu dzieci i o aktualnych trendach w medycynie można przeczytać na większości blogów i forów tematycznych, skierowanych do rodziców. Najczęściej rodziców dzielą nie tylko metody leczenia czy zastosowane do leczenia leki i preparaty zakupione w aptece. Równie często dzieli ich podejście do szczepienia dzieci.

Szczepić czy nie szczepić

Z roku na rok rośnie liczba rodziców, którzy unikają szczepień, nawet tych obowiązkowych. Bardzo często powołują się oni na badania, które mają potwierdzić ich tezę o szkodliwości szczepień. Jednocześnie do Polski powróciły choroby, na które dzieci nie chorowały od lat dzięki kalendarzowi obowiązkowych szczepień. Odra, ospa o ciężkim przebiegu, ale również koklusz czy krztusiec to jedynie kilka z nich. Te choroby, zwłaszcza u dzieci, mogą mieć bardzo ciężki przebieg.

Dzieci chorujące na choroby przewlekłe, w szczególności astmę oskrzelową, bardzo ciężko przechodzą przez każdą grypę, dlatego spora część pediatrów zaleca regularne szczepienia przeciw grypie. Samo szczepienie nie zapobiega zachorowaniu, jednak przebieg grypy u zaszczepionego dziecka jest dużo łagodniejszy. Tak zwani antyszczepionkowcy bardzo chętnie stosują o swoich dzieci niekonwencjonalne metody leczenia, których celowość i skuteczność należy zawsze skonsultować z pediatrą.