Kiedy potrzebne są wkładki ortopedyczne?

Kiedy dziecko zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki, bardzo ważne jest zadbanie o jego prawidłowy rozwój. Najczęściej są to kroki nieporadne, maluszek przewraca się i obija i ma do tego pełne prawo. Jeżeli jednak rodzice zauważają niepokojące objawy w postaci nieprawidłowego stawiania stóp, które mogą prowadzić do płaskostopia poprzecznego, ich rolą jest zorganizowanie wizyty u ortopedy. Może okazać się bowiem, że potrzebne będą wkładki ortopedyczne, dzięki którym dziecko skoryguje tę wadę. Takie wkładki wykonuje się na zamówienie i na wymiar konkretnej stópki maluszka.

Jak wygląda walka z płaskostopiem u dziecka?

Ważne, aby jak najszybciej rozpoznać problem, ponieważ jest on w pełni odwracalny. Lekarze zazwyczaj zalecają:

  • odpowiednie wkładki ortopedyczne,
  • fizjoterapię,
  • ćwiczenia w warunkach domowych.

Takie ćwiczenia nie są trudne i można je wykonywać z rodzicem na dywanie. Ważne, aby robić to jak najczęściej, ponieważ wtedy przynoszą one odpowiednie efekty.

Gdzie kupić dobre wkładki ortopedyczne dla dziecka?

Dzisiaj nie ma problemu z wykonaniem wkładek ortopedycznych dla dzieci na zamówienie. W wielu sklepach medycznych i gabinetach fizjoterapii specjaliści zajmują się profesjonalnym dopasowywaniem takich wkładek do stopy dziecka. Najpierw przeprowadzane jest badanie stóp, do którego wykorzystuje się nowoczesny sprzęt. Takie wkładki wykonywane są zazwyczaj ręcznie ze skóry i innych materiałów. Ważne, aby były idealnie dopasowane do konkretnej stopy oraz jej wady. Wtedy są najbardziej pomocnym rozwiązaniem.