Pierwsze oznaki kłopotów ze stawami

W przypadku praktycznie każdej choroby czy przypadłości albo schorzenia, odpowiednio szybka diagnoza jest gwarantem sukcesu czy lepszych efektów leczenia. Terapie, leki, preparat na ból stawów, zabiegi czy rozwiązania proponowane pacjentom we wcześniejszym stadium np. chorobowy zwyrodnieniowej stawów czy choroby reumatoidalnej, są zgoła odmienne i przynoszą inne rezultaty, niż u osób z mocno zaawansowaną formą choroby. Dlatego tak ważnym jest, aby umiejętnie rozpoznawać pierwsze symptomy i oznaki, jakie wysyła organizm mający problemy z wydolnością.

Ból stawów często jest już nie do zniesienia, gdy pacjent udaje się na pierwszą konsultację do lekarza pierwszego kontaktu czy ortopedy, podczas gdy często ciało wysyła pierwsze sygnały ostrzegawcze znacznie szybciej.Jednym z pierwszych takich sygnałów są skurcze mięśni, chociażby nadgarstka i paliczków u dłoni. Kolejnym często przytrafiającym się, ale bagatelizowanym symptomem problemów stawowych jest drętwienie i sztywnienie stawów oraz ich ograniczona ruchomość.

Niestety często jest tak, że ból i tkliwość w okolicach stawu jest leczona samodzielnie przez chorego z pomocą ogólnodostępnych środków farmakologicznych – w ten sposób często infekcje i stany zapalne stawów są chwilowo zaleczane, ale bez realnego oddziaływania na przyczynę problemu. Naturalnie dobry preparat na ból stawów nie jest w najmniejszym stopniu ryzykowny dla samego pacjenta, ale jeśli będzie on stanowił każdorazowe rozwiązanie zastępcze – zamiast wizyty u lekarza – może doprowadzić do znacznego posunięcia się choroby.