Szybka diagnostyka astygmatyzmu
W przypadku chorób wzroku postawienie diagnozy często uzależnione jest wyłącznie od stopnia uciążliwości dla pacjenta, przez co niekiedy musi dojść do ostrego stanu zapalnego lub diametralnego obniżenia jakości widzenia, ażeby chory zdecydował się na konsultacje. To niestety najczęstszy powód, dla których astygmatyzm, pomimo rozlicznych metod terapii i leczenia operacyjnego, wciąż bywa dość późno diagnozowany.
Sposób wykrywania choroby
Bardzo często astygmatyzm jest diagnozowany jako choroba w dużej mierze dziedziczna, ale nie musi ujawniać się w pierwszych latach życia. Choroba polega na zniekształceniu rogówki lub soczewki ocznej – u astygmatyka rogówka zamiast okrągłego, przyjmuje kształt nieco wydłużony. Ta z pozoru nieznaczna zmiana w budowie oka u astygmatyka znacząco zniekształca sposób przekazywania fal świetlnych, a to zaburza widzenie – najczęściej obawiają się poprzez „rozmazanie” przedmiotów obserwowanych zarówno z bliska jak i daleka.
Podstawowe badania kontrolne
Bardzo ważnym jest fakt, że astygmatyzm zdiagnozować można przy pomocy dość podstawowego zakresu badań, jakie przeprowadzić może w gabinecie okulistycznym każdy odpowiedni wyposażony optometrysta. Przy regularnym wybieraniu nowych okularów u osób, które mają jakąkolwiek inną stwierdzoną wadę wzroku, wykrycie astygmatyzmu jest z tego tytułu wielokrotnie bardziej prawdopodobne niż u osób, które z taką wad przyzwyczaiły się funkcjonować od najwcześniejszych lat – o ile jest to łagodniejsza forma.